Kada ljuštimo povrće, najvažnije je da to lepo uradimo i otklonimo sa njega sve ostatke zaštitnog omotača koji uglavnom bacamo. Iako je to slučaj i sa belim lukom, otkrili smo da ovo uopšte nije dobra ideja jer je ljuska ovog povrća pravo blago ako se koristi na pravi način
Ljuska belog luka obiluje fenilpropanoidima koji su puni antioksidansa. Zato je odlična za imunitet i ima antikancerogena svojstva. Mnogi stručnjaci se slažu da ljuska ima više vrednih materija od samog luka, piše Krstarica.
Takođe je bogata i jedinjenjima koja snižavaju krvni pritisak i sprečavaju taloženja na arterijama. Sadrži i puno vlakana, a svi ovi sastojci odlični su za zdravlje srca, probavne probleme i snižavanje holesterola, te nekih tipova karcinoma.
Ipak, prilikom korišćenja ljuske belog luka pazite da ona bude organska, jer ćete u protivnom unositi pesticide u ishranu.
Kada je upotreba u pitanju, ljuske su dobre, ni manje ni više, nego za supu. Jednostavno je dodajte svim sastojcima za supu i skuvajte. Izvadite je tokom proceđivanja supe. Ako se bojite prejakog ukusa, dodajte samo kašičicu do dve ljuski, a ako volite jak ukus belog luka, možete staviti i celu šaku.
Supu možete da skuvate i samo od ljuski belog luka. Gotova je već za 10-15 minuta nakon što voda počne da vri. Tečnost koju ovako dobijete možete iskoristiti i za kuvanje pirinča ili dodatak raznim sosevima, a možete je odmah pojesti kao supu, uz dodatak rezanaca ili knedli po želji. Takođe, ljuske možete staviti u zamrzivač i koristiti za sva variva koja spremate. Dakle, nemojte bacati ovu dragocenu stvar, osim onih orljavih delova!
Komentariši, znaš da želiš!
Za komentarisanje je potrebno da se prijaviš. Nemaš registrovan nalog?
Registracija je brza i jednostavna, registruj se i uključi se u raspravu.