Ovo je sve što treba da znate o kremama za sunčanje!
Svi znamo za mnoštvo brendova koji nude različite zaštitne faktore, ali postavlja se pitanje da li znamo šta je zapravo SPF i koja je razlika između faktora 30 i faktora 50+.
Kao što je već rečeno, bez obzira na doba godine, nošenje zaštitnog faktora se preporučuje uvek kada ima sunca, a što se tiče odabira, najbolje je da pročitate etiketu. Cena u ovim prouzvodima ne igra ključnu ulogu, a kada tražimo kremu za sunčanje, uvek treba imati na umu "široki spektar" što uključuje zaštitu od UVA i UVB zraka.
Činjenica je da svi proizvodi za sunčanje sadrže zaštitu od UVB zraka koji su odgovorni za opekotine od sunca, ali UVA zraci su uzročnici preranog starenja i raka kože. Ako pogledate etiketu koja ne sadrži podatke o UVA zaštiti, ona verovatno ima upozorenje da štiti od opekotina, ali ne i od ozbiljnijih problema poput karcinoma.
Kada je u pitanju faktor, topla preporuka je koristiti 30+, piše Her. Ovaj broj predstavlja nivo zaštite, a što je veći, zaštita je jača. Tako, na primer, SPF 15 štiti kožu od 93% UVB zraka, dok SPF 50 pravi zaštitnu barijeru od 98%. Takođe, treba obratiti pažnju i na vodootpornost krema za sunčanje, jer ako je navedeno da je krema otporna na vodu, mora pisati i koliko dugo. Obično je taj interval dug od 40 do 80 minuta, pa pošto se svi prirodno znojimo, savetuje se da se krema nanosi na svaka dva sata bez obzira da li ulazite u vodu u međuvremenu ili ne.
Takođe, ako se trljate peškirom, krema može da se "sastruže", pa bi bilo poželjno naneti je ponovo. Irsko društvo za zaštitu od sunca savetuje da se zaštitni faktor nanese 20 minuta pre izlaganja kože suncu.